Kondilom veya siğil nedir ?

Kondilom veya Siğil nedir ?

Human Papilloma Virüsleri olarak bilinen bir virüs grubundan kaynaklanan ve cilt üzerinde en çok ellerde, yüzde, ayaklarda, genital bölgede ve anal bölgede oluşan deriden kabarık yüze yüzeyi düzgün olmayan oluşumlarıdır.

Siğil neden olur ?

Human Papilloma Virus (HPV) İnsan Papilloma Virüsü olarak bilinen bir virüsüdür. Yaklaşık olarak 40 çeşidi siğile neden olurken diğer türler ise tedavi veya kontrol edilmediği zaman kanser öncesi lezyonlara veya kansere sebep olabilmektedir. En bilinen kanser türü rahim ağzı kanseridir.

Siğil çeşitleri nelerdir ?

Düşük riskli HPV tipleri ( HPV 6 ve HPV 11) genital siğiller ve tekrarlayan nefes borusu siğilleri gibi iyi huylu lezyonlara neden olurken; yüksek riskli HPV tipleri rahim ağzı, vajinal, kadın bikini bölgesi, anal, penis ve ağız-yutak kanserini de içine alan çeşitli kanserlerin gelişiminde rol oynayabilmektedir. Virüs ile enfekte olan kişilerin hemen hemen yarısı cinsel yaşamlarının ilk iki yılı içinde enfekte olmaktadır. Bu lezyonlar siğil olarak adlandırılmaktadır ve siğiller ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmemektedir. Anüs veya genital bölgede enfeksiyon yapan türler, kansere neden olanlar (HPV 16 ve 18 gibi) ve kansere neden olmayanlar (HPV 6 ve 11 gibi) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu türler genellikle cinsel ilişkiyle bulaşmaktadır. Rahim ağzı kanseri kansere neden olan HPV tiplerinin bölgeyi enfekte etmesi sonucu gelişir. HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58 bu kanserin %90’ına sebep olur. Rahim ağzı kanserini tetikleyen etmenler arasında çok eşlilik ve ilk cinsel deneyimin küçük yaşta olması sayılabilir.

Siğiller bulaşıcı mıdır ?

HPV kontamine yüzeyler, havlu vb. eşyalarla dolaylı olarak bulaşabileceği gibi derideki çatlaklardan da direkt olarak da bulaşabilir. Ayrıca virüs, cinsel ilişki esnasında eşlere veya enfekte doğum kanalından geçen bebeklere de bulaşabilir, dünya genelinde en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Bulaşma olması için cilt teması bulaşma için yeterlidir. Çok eşlilik bulaşma riskini artırır. Hiçbir şikayeti olmayan HPV ile enfekte kişiler virüsün yayılmasında önemli rol oynarlar. HPV’nin bulaşması için tek bir cinsel temas bile yeterli olabilir ve enfeksiyon ilk cinsel temastan bir ay gibi kısa bir sürede gelişebilir. HPV en sık 20-25 yaşları arasında ortaya çıkmakta ve bunların büyük kısmı da kendiliğinden gerilemektedir. 25 yaş altındaki genç kadınlarda kanserojen HPV tipleri ile enfeksiyon sık iken, 55 yaş ve üzerindekilerde sadece siğil oluşturan düşük riskli HPV tipleri daha baskın olarak saptanmaktadır.

kondilom nedir, siğil nedir
kondiom veya siğil nedir ?

Siğil tanısı nasıl konur ?

Siğilin tanısı koymak çok zor değildir. Çıplak gözle muayene, kolposkopi veya şüpheli lezyonlardan biyopsi alınarak HPV tanısına gidilebilir. Bunun haricinde çeşitli moleküler testler de mevcuttur.

Siğil tedavisi nasıl yapılır ?

HPV tanısı alan hasta için tedavi planlanırken lezyonun yaygınlık derecesi, hastanın yaşı ve çocuk arzusu gibi birçok faktör göz önüne alınarak en uygun tedavi şekli tercih edilmelidir. Bu yöntemler arasında kondilom koterizasyonu ( siğil yaktırma ), kriyoterapi ( siğil dondurucu işlem ), lazer ile siğil tadavisi, konizasyon, LEEP ve en son olarak ileri evrelerde uygulanan rahim alınması yöntemleri yer almaktadır. Eğer lezyon yaygın değil ve genç hasta ise rahim ağzı koterize edilebilir. Kriyoterapi ise lezyonun dondurularak tedavi edilmesi işlemidir. Diğer bir yöntem olan lazerde ise doku altına da etki ederek lezyon yok edilerek geriye bir krater kalır. Bu krater en geç 45 gün içinde iyileşir. Konizasyon dokunun huni şeklinde çıkarılma işlemidir. LEEP ise, kolposkop yardımı ile şüpheli lezyonu tamamen çıkarılmasıdır hem tanı hemde tedavi uygulanmış olunur. Rahim alınması ise, çocuk isteği olmayan, düzenli kontrollere istekli olmayan ve rahim alınmasını gerektiren ek patolojisi olan CIN’li olgularda uygun bir tedavi şeklidir. Görüldüğü gibi kondilom veya siğil tedavisinde birçok metod vardır bunlardan hangisinin uygun olacağına muayene ve tetkik sonuçlarına göre karar verilir.

HPV Enfeksiyonunda Korunma ve rahim ağzı kanseri aşısı nedir ?

HPV aşısı veya rahim ağzı kanser aşısı ciddi yan etkileri olmaksızın HPV enfeksiyonuna karşı yüksek oranda etkinliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Koruyucu HPV aşıları primer enfeksiyona ve daha sonrasına karşı koruma sağlayabilmektedir. Bu aşıda hedef enfeksiyonun oluştuğu bölgede etkin bir immun cevap oluşturarak, oluşabilecek enfeksiyonu ve önlemektir. Aşı, kadınlarda genital siğiller, kanser öncesi lezyonlar ve rahim ağzı kanser ile ilişkili HPV 6/11/16/18’in önlenmesi için üretilmiştir. Rahim ağzı kanserinin önlenebilmesi için, HPV aşılamasının 20 yaşından önce uygulanması gerekmektedir ve hem kadın hem erkek aşılamasının, tek başına kadın aşılmasına göre, HPV enfeksiyonunun ve hastalıklarının azaltılmasında daha faydalı olacağı düşünülmektedir. Rahim ağzı kanser aşısı 3 doz olarak yapılmaktadır ve rahim ağzı kanser aşısı fiyatı ve daha ayrıntılı bilgi için ücretsiz danışabilirsiniz.%d blogcu bunu beğendi: