Hakkımda

Dr. Murat KAYAOĞLU,

06 Haziran 1979 yılında Erzincan’ da doğdum. İlkokulu Gümüşhane’de, ortaokul eğitimini Antalya’da , lise eğitimininde bir kısmını Antalya Karatay Süper Lisesinde okuduktan sonra Erzincan’da tamamladım. 1996-2002 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gördüm.

Gümüşhanede 1 yıl zorunlu hizmetimi yaptıktan sonra 2005-2010 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde uzmanlık eğitimi aldım.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve Antalya’da Kemer Devlet Hastanesinde çalıştım.

Genital Estetik ve Kadın Hastalıkları ve Doğum ile ilgili birçok kongre, seminerler ve workshoplara katıldım. Şu an Antalya Jinefem Tıp Merkezinde görev yapmaktayım.

GENİTAL ESTETİK AMELİYATLARI NELERDİR ?

KLİTORAL HUDOPLASTİ

Klitoris orgasm ve cinsel haz duygusunu sağlayan ana organdır. Klitorisin etrafındaki kabarık, kırışık veya koyu renkli deri katlantıları, kişileri psikolojik olarak olumsuz etkilemesiyle birlikte , klitorisin deri katlantısının altına aşırı  gömülmesi  ya da sıkı bir şekilde hapsolması haz ve orgasm problemlerine sebep olmaktadır. Hem fonksiyonel nedenlerden dolayı hemde estetik açıdan klitoris etrafındaki deri katlantılarının alınmasına ‘klitoral hudoplasti’ yada ‘clitoral hood reduction’ denir.

Klitoral hudoplasti ameliyatı hemen her zaman  Labioplasti ( iç dudak estetiği ) ameliyatı ile birlikte yapılması gerekir sadece labioplasti ameliyatı yapılması klitoral dokunun daha belirgin hale getirilmesine sebep olur. Bununla birlikte klitoral bölgedeki deri katlantılarının çıkarılma şekli de önemlidir. Bu konuda bilgi doktorun bilgi sahibi olması çok önemlidir.

LABİOPLASTİ

Labioplasti hem iç dudak hem dış dudak estetiğidir fakat  iç dudak estetiği ameliyatları daha yaygın yapıldığı için labioplasti denilince akla iç dudak estetiği ameliyatı daha önce gelir. İç dudak estetiği gerçekte ‘labia minoraplasti’ veya ‘labia minora redüksiyonu’ olarak bilinir.

Anormal çıkıntılı labio minör ( iç dudak) kadınlarda hem estetik hemde fonskiyonel sorunlara neden olur. Bunlar genellikle hijyen, kuruluk, tahriş, yırtılma, cinsel ilişkide rahatsızlık, tahriş olmaması için ped veya bez kullanma, dar pantolon tayt bikini vs giyememe, idrar yaparken idrarının bacaklarını ıslatmasına veya rahat idrar yapamamasına sebep olur.

İç dudak estetiği ile hem fonksiyonel sorunlardan kurtulma sağlanacak hemde estetik açıdan iç dudağın görünmediği , vagina açıklığının çok sıkı göründüğü ‘Barbie doll look’ yani ‘Barbie bebek görünümü’ oluşumuna katkı sağlanacaktır.

PERİNEOPLASTİ

Perine olarak ifade edilen alan; vajenin alt girişi ile makat(anüs) arasında kalan bölgedir. Bu bölgedeki doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi hem de bu bölgedeki sarkmaların ve cilt fazlalıklarının alınması amaçlarıyla perineoplasti ameliyatları yapılmaktadır. Perineoplasti tek başına yapılabildiği gibi diğer genital estetik ameliyatları ile beraberde yapılabilir.

VAGİNOPLASTİ ( VAJEN DARALTMA AMELİYATI )

Vajinoplasti, çeşitli tıbbi endikasyonların bulunduğu vajinayı daraltmak için kullanılan önemli bir cerrahi prosedürdür. Yaşlılık ve vajinal doğum sonrası oluşan vajinal gevşekliği tersine çevirmek için yapılabilir. Ayrıca vajinanın doğuştan gelen kusurları, tümörler veya travma nedeniyle oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek içinde kullanılır.

Vajinal dokuların gevşediği ve uzayabildiği doğru olsa da, vajinal dokuyu kendiliğinden cerrahi olarak sıkılaştırmak, cinsel isteklerin artmasına garanti edemez, çünkü arzu, uyarılma ve orgazm, duygusal, ruhsal ve kişiden kişiye değişen birçok faktörün sonucunda oluşan kişisel tepkilerin sonucunda oluşur. Dolayısıyla bazen sadece vajinoplasti ameliyatı, vajinanın daraltmasını sağlarken, beklenilen cinsel mutluluğun karşılanmaması, ilişki sırasında ağrı, vajen dokusunun ameliyat olunan kısmındaki dokuda sertleşme meydana gelmesi gibi problemlerede sebep olabilir.

Vajinal doku gevşekliği cerrahi dışı yöntemlerle de, lazerle veya bazen sadece ‘Kegel egzersizleri’ ile zayıf, gevşek vajinal kasları tonlayabilir ve cinsel uyarılmayı artırabilir.

Sonuç olarak size en uygun tedavi şeklini belirlemek için mutlaka muayene olunması, teşhisin doğru konulması ve sonrasında uygun yöntemin seçilmesi gerekir.

LABİA MAJORAPLASTİ (BÜYÜK DUDAKLARIN KÜÇÜLTÜLMESİ )

Büyük dudaklara ‘Labium majus’ denir. Kılları taşıyan bu bölgeye yapılan kozmetik ameliyatlara ‘Labia majoraplasti’ denir. Ameliyat, hastanın aradığı sonuca bağlı olarak labia majorayı (dış dudakları) azaltabilir veya yeniden şekillendirebilir.

Doğum sonrası oluşan gerilme ve yırtılmaya bağlı şekil bozukluğunda, kilo kaybı veya yaş alma sonucu oluşan sarkmalarda, labia majoranın(dış dudakların) normalden iri olması durumunda labia majoraplasti ile daha gergin ve düzgün hale getirilir.

BÜYÜK DUDAKLARA YAĞ ENJEKSİYONU

Yaş almaya bağlı olarak büyük dudaklardaki yağ dokusunun azalması gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak bu bölgede cilt katlantıları, sarkmalar, renginde solmalar, kırışıklıklar meydana gelir. Sönük büyük dudaklara yağ enjeksiyonu yapılması, daha genç ve dolu ve doğal görünmesini sağlayabilir. Yağın faydası, kendi doğal dokunuzdur. Büyütme için yabancı madde enjekte edilmemelidir. Birçok hasta, yağ enjeksiyonundan sonra bölgedeki cilt kalitesinde iyileşme olduğunu da görür.

 

Ücretsiz danışma için arayabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: