Vajinoplasti, (Vajen daraltılması, Rahim daraltma )

Vajinoplasti ( rahim daraltma), çeşitli tıbbi endikasyonların bulunduğu vajinayı daraltmak için kullanılan önemli bir cerrahi prosedürdür. Yaşlılık ve vajinal doğum sonrası oluşan vajinal gevşekliği tersine çevirmek için yapılabilir. Ayrıca vajinanın doğuştan gelen kusurları, tümörler veya travma nedeniyle oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek içinde kullanılır. 

Kadınlarda iri bebek veya zor doğumlardan sonra oluşan vajinal yırtıklar ve bu yırtıkların uygun dikilmemesi veya dikilen yerlerin düzenli iyileşmemesi sonucunda vajinanın genişlemesi ve vajinada şekil bozukluğu görülebilir. Bununla beraber yaşla beraber dokularda meydana gelen kollajen eksikliği vajinada elastikiyet kaybına ve vajinanın genişlemesi problemi meydana getirir.

Vajinada oluşan elastikiyet kaybı onun mesane ( idrar kesesi ) ve vajina arka duvarda bağırsaklara olan destek olma görevinide tam yapamamasına neden olur. Bu durum vajina ön duvarından mesanenin sarkmasına ve vajenin arka duvarından ise bağırsakların sarkmasına neden olur. Bunun sonucunda cinsel fonksiyon bozukluğu, idrar tutamama, rahat dışkılayamama ve vajenin genişlemesi durumunu artıran problemler meydana gelir.

Vajinal dokuların gevşediği ve uzayabildiği doğru olsa da, vajinal dokuyu kendiliğinden cerrahi olarak sıkılaştırmak, cinsel isteklerin artmasına garanti edemez, çünkü arzu, uyarılma ve orgazm, duygusal, ruhsal ve kişiden kişiye değişen birçok faktörün sonucunda oluşan kişisel tepkilerin sonucunda oluşur. Dolayısıyla bazen sadece vajinoplasti ameliyatı, vajinanın daraltmasını sağlarken, beklenilen cinsel mutluluğun karşılanmaması, ilişki sırasında ağrı, vajen dokusunun ameliyat olunan kısmındaki dokuda sertleşme meydana gelmesi gibi problemlerede sebep olabilir.

Vajinal doku gevşekliği cerrahi dışı yöntemlerle de, lazerle veya bazen sadece ‘Kegel egzersizleri’ ile zayıf, gevşek vajinal kasları tonlayabilir ve cinsel uyarılmayı artırabilir. Kegel egzesizi ( pelvik egzersizleri ) nedir ? pelvik tabanda bulunan ve mesane, vajina gibi dokuları destekleyen kas grubunu güçleştirebilen bir egzersiz programıdır. Bu programı uygulayabilmek için pelvik taban kaslarını doğru bir şekilde egzersiz yapmanıza yardımcı olacak bir uzmandan yardım almanız gerekir. Doğru kaslar bulunup pelvik egzersizleri yapılırsa başarılı olursunuz. Pelvik egzersileri doğru, sık ( günde 3-5 kez ) ve düzenli yapılırsa etkili olur. Kegel egzersizler günlük rutin bir zamanda yapılabilir. 

Sonuç olarak vajinoplasti ( rahim daraltma ) gerek ameliyatla gerekse lazerle ( lazerle rahim daraltma ) tedavi şekilleri vardır size en uygun tedavi şeklini belirlemek için mutlaka muayene olunması, teşhisin doğru konulması ve sonrasında uygun yöntemin seçilmesi gerekir. Rahim daraltma ameliyatı sonrası ameliyat yerinin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir. Vajinoplasti fiyatları ( rahim daraltma fiyatları ) ameliyat yöntemine göre değişiklik gösterebilir muayene sonrası yapılan değerlendirme ile netlik kazanır.%d blogcu bunu beğendi: