Perineoplasti (Perine bölgesinin düzeltilmesi)

Normal doğum esnasında doğum kanalında kendiliğinden yırtılmalar ile veya doktor tarafından doğumun rahat olması amacıyla yapılan doğum kesisi veya epizyo müdaheler olabilir. Bu yırtılmalar veya müdaheleler sonucu iyileşme iyi bir şeklide olmayabilir ve kadında hem cinsel açıdan hemde estetik görünüm açısından sıkıntılar oluşturabilir. 

Şimdi kısaca hangi durumlarda perine bölgesinde kötü iyileşme olabilir ona bakalım;

1- İri bebek doğumu yapanlar, doğum süresinin uzadığı ve vakum / forseps gibi  doğuma yardımcı enstrumanların kullanılması, perinenin kontrolsüz yırtılmasına sebep olan doğumun hızlı gerçekleştiği durumunlarda

2- Yukarda saydığımız doğum şekillerinin çoğunda doğum sonrası iyileşme sürecinde iltihaplanma, dikişlerin iyileşmesi , doğru şekilde tutmaması veya yara dudaklarının kaynamaması durumlarında

3- Perine yırtıklarının onarılmadığı evde doğum yapanlarda veya hastanede doğum yapıp dikiş istemeyen kadınlarda

4- Zor doğum olup derin genital bölge yırtıklarında ne kadar düzgün sutür atılsada sonrasında kötü iyileşme meydana gelebilir.

Perineoplasti ameliyatı nedir ?

Perine olarak ifade edilen alan; vajenin alt girişi ile makat(anüs) arasında kalan bölgedir. Bu bölgedeki doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi hem de bu bölgedeki sarkmaların ve cilt fazlalıklarının alınması amaçlarıyla perineoplasti ameliyatları yapılmaktadır. Perineoplasti ameliyatı sonrası ideal perinede doğum dikiş izlerini ve cilt katlantılarını mümkün olduğu kadar azaltmalı, eğer bikini bölgesi kararması var ise lazerle renk açma uygulayarak perinenin açık renkli, düz ve gergin hale getirilmeye çalışılmalı ve son olarakta mümkün olduğunca anüs-vajina arası perineal mesafe uzun hale getirilmeye çalışılmalıdır. Perineoplasti ameliyatı olanlar hem estetik hemde fonksiyonel açıdan daha iyi duruma gelmiş olacaklardır. 

Perineoplasti tek başına yapılabildiği gibi genelde diğer genital estetik ameliyatları olan vajinoplasti ( vajen daraltılması, rahim daraltma ameliyatı ), labioplasti ( iç dudak estetiği ), lazerle renk açma uygulamaları ile beraber yapılır. 

 

 %d blogcu bunu beğendi: