Labioplasti (İç dudak estetiği)

İç dudaklar, dış dudakların arasında yer alan ince deri kıvrımı görüntüsünde olup ve klitorisin üst kısmından başlayıp, klitorisin her iki tarafından aşağıya, vajina girişinin arka kısmına kadar uzanan yapıdır. Vajina arkasına doğru yaklaştıkça kalınlık giderek azalarak belirsiz bir hal alıp sonlanıyor. Ortalama uzunlukları 4-6 cm., genişlikleri de 1-2 cm. oluyor. Şekil ve büyüklükleri kişiden yaşa, kişiye, ırka göre değişkenlik gösterebilir. İç dudakların dış dudaklardan hafifçe taşması normal olarak kabul edilebilir fakat dışa dönük, normalden büyük olması iç dudak sarkması olarak adlandırılır.

iç dudak sarkması yani labioplasti tedavisi lazerle veya ameliyatla yapılabilir
iç dudak sarkması yani labioplasti lazerle veya ameliyatla tedavisi yapılabilir

İç dudakların dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması yani iç dudak sarkması ne gibi problemlere yol açabilir ?Normalden büyük iç dudaklar terleme veya kötü özbakım durumunda daha fazla mantar enfeksiyonu oluşmasına zemin hazırlar, cinsel ilişki sırasında ağrı yapabilir, estetik açıdan pantolon, bikini veya bazı iç çamaşırı giymekte çekingen davranışa, tahriş olmaması için ped veya bez kullanımına sebep olur, genital bölgesini estetik bulmayan kadınların cinsel hayatıda olumsuz etkilenebiliyor, idrar yaparken idrarının bacaklarını ıslatmasına veya rahat idrar yapamamasına sebep olur.

Labioplasti hem iç dudak hem dış dudak estetiğidir fakat  iç dudak estetiği ameliyatları daha yaygın yapıldığı için labioplasti denilince akla iç dudak estetiği ameliyatı daha önce gelir. İç dudak estetiği gerçekte ‘labia minoraplasti’ veya ‘labia minora redüksiyonu’ olarak bilinir.

 Labioplasti ameliyatı olanlar hem fonksiyonel sorunlardan kurtulma imkanı olacak hemde estetik açıdan iç dudağın görünmediği , vagina açıklığının çok sıkı göründüğü ‘Barbie doll look’ yani ‘Barbie bebek görünümü’ olan doğal görüntüye sahip olma imkanı elde edecekler. Labioplasti sonrası sosyal hayata dönüş hızlı bir şekilde olup 2-3 haftaya tamamen doğal görünüme sahip olunabilir. Labioplasti fiyatları ameliyatın yapılış yöntemi ve iç dudağın durumuna göre değişmektedir, muayene ile birlikte karar verilecek durumdur.

 %d blogcu bunu beğendi: