GyneFix nedir ve nasıl uygulanır ?

GyneFix® bir gebeligin önlenmesi için rahim içerisine yerlestirilen yeni nesil rahim içi araçtır. GyneFix® bilinen T-spirallerin gelistirilmis son halidir. İp üzerine dizilmis bakır boncuklardan olusmaktadır. Her ikisi de hormonsuz ve dısarıdan kontrol gerektirmemesi açısından benzer olmasına ragmen bunların dısında çok az sayıda benzerlik bulunmaktadır. Gynefix® sayesinde küçük sıralı bakır ipligin bilinen yan etkileri tamamen ortadan kaldırılmakta ya da en az seviyeye çekilmektedir. GyneFix® uzun süreli koruma için idealdir ve dolayısı ile 5 yıl boyunca basit ve güvenilir koruma olanagı sağlamaktadır. Çocuk sahibi olmak istendiginde GyneFix® bu 5 yıllık sürenin herhangi bir anında çıkarılabilir. Çıkarıldıktan sonra tekrar hamile kalmak mümkündür.

 

GyneFix® etki mekanizması nasıldır?

GyneFix® korumayı çifte bir etki ile yapmaktadır. GyneFix® sürekli bir sekilde bakır-iyonlar salgilar. Bu iyonlar spermlerin hareket etmesini, sperm oosit etkilesimini ve dolayısı ile yumurtanın döllenmesini engeller. Buna ek olarak bakır iyonlar rahim içi zarını (endometriyumu) ikinci asamada spermlere karsı düsman bir ortam haline getirdiginden girisleri bakır iyon etkisinde engellenmis olacaktır. Kadının hormonal dengesine müdahale etmez– dogal düzenli adet döngüsü devam eder ve çıkarıldıgı andan sonrada hamile kalmak mümkündür. GyneFix®’in sonradan gebe kalınmasını etkileyen veya kısıtlayan bir etkisi yoktur.

 

Güvenlik

GyneFix® son derece güvenli dogum kontrol yöntemlerinden birisidir. Korunma güvenceniz % 99,5-99,9 (Pearl-endeksi 0,1-0,5) seviyelerindedir. Bunun sebebi GyneFix® ‘in sabitleme mekanizması dolayısı ile dısarı atıılması veya kendiliğinden düşmesi teorik olarak mümkün değildir ve kullanım hatalarının (unutma, kusma, ishal veya diger etkilesimler) imkânsız olmasıdır.

 

 

gynefix nedir, gynefix fiyat

Takılması ve Çıkarılması

Diger spiraller gibi GyneFix® de rahmin içerisine yerlestirilir, küçük ve esnek formu sayesinde çok daha uygundur. Ama yine de sabitlenmesi gereklidir. Bunun için GyneFix® ‘in üst ucu özel saglamlastırılmıs dügümü ile rahim tavanına yerlestirilir. GyneFix® artık sabitlestirilmistir. İstenilen herhangi bir anda çıkarılması mümkündür. Fakat adet döneminde çıkarılması daha rahat oldugundan bu dönem tercih edilir. İstek üzerine veya dogal tasıma süresi sona erdikten sonra çıkarılması jinekolog tarafından çekme ipi ile gerçeklestirilerek basit bir çekme islemi ile yapılmaktadır. Çogu kadın çıkarılmasını acısız olarak nitelendirmektedir. 1-2 mm büyüklügündeki islem yeri birkaç dakika içerisinde kapanır ve arkasında herhangi bir yara veya iz bırakmaz.

 

GyneFix® ’in özellikle uygun oldugu durumlar…

  • Vücudun dısarıdan kontrol edilmesine son verilmek istendiginde; günlük hap, iğne ile korunma, kondom vs..
  • Vücudunuza herhangi bir hormonal müdahale olmaması ve dogal adet döngüsünün devam etmesi istendiginde
  • Uzun süreli koruma istendiginde
  • Hormonal korunma yöntemlerinin yan etkilerine maruz olundugunda;
  • Sigara içen veya migren, obezite, depresyon, tromboz veya diger hastalıklardan muzdarip olundugunda
  • Uzun süreli ve makul fiyatlı bir korunma yöntemi istenmesi halinde

 

Olası yan etkiler

Yerlestirildikten sonra birkaç gün olası kanama devam etmesi normaldir, yerlestirilme isleminin ardından ilk dönemlerde olası ara kanama ve/veya daha kuvvetli adet kanamaları olabilir. Daha ayrıntılı bilgi almak ve gynefix fiyat için lütfen iletişime geçiniz%d blogcu bunu beğendi: